تهدید به لغو عمره‌ از طرف ایران

به گزارش سایت تفریحی دیـــبا از سایت تابناک : رییس سازمان حج و زیارت به دنبال حرمت‌شکنی به دو زائر نوجوان ایرانی در فرودگاه جده، در نامه‌ای خطاب به وزیر حج عربستان، تعلل

سایت دیــــبا
جدیدترین پست هاNEW!
×
اطلاعیه متن اطلاعیه را از تنضیمات بلوک های دلخواه به دلخواه تغییر دهید :)
سریال های در حال پخش +
تبلیغات
به گزارش سایت تفریحی دیـــبا از سایت تابناک : 
رییس سازمان حج و زیارت به دنبال حرمت‌شکنی به دو زائر نوجوان ایرانی در فرودگاه جده، در نامه‌ای خطاب به وزیر حج عربستان، تعلل بیشتر در اعلام موضع رسمی نسبت به این حادثه‌ی تلخ را شرم‌آور و خلاف شرع خواند و تهدید به لغو عمره‌ از طرف ایران کرد.
کد خبر: ۴۸۹۸۰۲
تاریخ انتشار:۲۰ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۰-09 April 2015
رییس سازمان حج و زیارت به دنبال حرمت‌شکنی به دو زائر نوجوان ایرانی در فرودگاه جده، در نامه‌ای خطاب به وزیر حج عربستان، تعلل بیشتر در اعلام موضع رسمی نسبت به این حادثه‌ی تلخ را شرم‌آور و خلاف شرع خواند و تهدید به لغو عمره‌ از طرف ایران کرد.

به گزارش ایسنا، متن کامل نامه سعید اوحدی، رییس سازمان حج و زیارت که امروز - پنجشنبه - بیستم فروردین‌ ماه خطاب به وزیر حج عربستان نوشته شده، به شرح زیر است:

«جناب آقای دکتر بندر بن محمد حجار

وزیر محترم حج عربستان سعودی

سلام علیکم

انتظار می‌رفت جنابعالی که همواره نسبت به تأمین حقوق و امنیت زائران تأکید داشته‌اید، با دستور قاطع، محاکمه سریع این دو فرد مجرم به اشد مجازات که کمترین مطالبه به حق زائران عمره‌گزار است و موجب آرامش و اطمینان زائران درخصوص اهتمام و حساسیت وزارت حج عربستان نسبت به صیانت از حقوق زائران می‌شود را پیگیری می‌کردید.

جنابعالی نیز تأکید می‌فرمایید که عدم اقدام و پاسخگویی به موقع در مورد اینگونه جرائم موجب تقویت این شبهه خواهد شد که اهتمام و عزم جدی جهت تأمین امنیت زائران مشاهده نمی‌شود و پر واضح است که اعزام عمره‌گزاران زمانی می‌تواند تداوم داشته باشد که حقوق اولیه آنان شامل تأمین امنیت اخلاقی، جانی و اراده عملی به منظور حفظ حقوق اولیه زائرین وجود داشته باشد.

خاطرنشان می‌سازد تعلل بیشتر در اعلام موضع رسمی نسبت به این حادثه تلخ، شرم‌آور و خلاف شرع که در تمامی جوامع جهانی نیز محکوم است، می‌تواند روند اعزام عمره‌گزاران را با چالش جدی مواجه کرده و تبعات و خسارات احتمالی آن نیز قطعاً متوجه طرف کوتاهی‌کننده خواهد بود.

همچنان امیدواریم که جنابعالی با موض‌گیری فوری نسبت به جسارت‌های صورت گرفته به ضیوف الرحمان در حرم امن الهی و اقدام جدی برای محاکمه افراد مجرم، از وقوع اتفاقات مشابه پیشگیری فرمایید.

شایان ذکر است در مکاتبات قبلی که بلافاصله ساعتی بعد از وقوع حادثه ارسال شد و مرتباً در حال پیگیری است، رسیدگی عاجل نسبت به این موضوع مهم و اشد مجازات برای دو مأمور مجرم و فاسد دستگیر شده و عذرخواهی رسمی عربستان بصورت جدی مطالبه شده است.»

هشتم فروردین‌ماه امسال هنگام خروج زائران ایرانی از فرودگاه جده، دو مأمور سعودی به بهانه بازرسی از دو نوجوان ایرانی، آن‌ها را مورد اذیت و آزار قرار می‌دهند که با پیگیری نماینده وزارت خارجه و سازمان حج و زیارت ایرانی، آن دو مامور شناسایی و طبق اظهارات معاون عربی آفریقای وزیر امور خارجه دستگیر می‌شوند.

وزارت خارجه ایران اعلام کرد؛ درباره حادثه سوء استفاده جنسی از دو نوجوان ایرانی در عربستان اقدامات خود را از کلیه مجاری دیپلماتیک تا حصول نتیجه به‌طور مستمر و جدی ادامه خواهد داد.

معاون وزیر امور خارجه نیز با تأکید بر این‌که در انتظار صدور و اجرای فوری حکم اشد مجازات برای عاملان این رفتار ضد انسانی مأموران سعودی هستیم به عربستان هشدار داد: بدیهی است در صورت بی‌توجهی مقامات سعودی و تأمین نکردن امنیت و آرامش کامل زوار ایرانی، تهران در این خصوص تصمیم مقتضی را اتخاذ خواهد کرد.

عربستان تا کنون مواضع و اقدام رسمی خود را درباره این تعرض اعلام و اعمال نکرده است.


یکشنبه 1403/02/30 32 بازدید